Kutsal Topraklarda Alışveriş

Hacdan dönerken alınacak en güzel hediyeler: Zemzem , hurma ve misvaktır.Fakat Türk Hacılarının  konakladığı Mesfele’de alışveriş telaşı, Hac görevinin ifasıya birlikte amansız bir telaşa dönüşüyor.Peki Türk Hacılar sevdiklerine götürmek için Mekke’den ne alıyorlar, nasıl pazarlık yapıyorlar?..

Türkler en çok alışveriş ve pazarlık yapan Hacılar listesinde 1 numara.Tabi  alışveriş esnasında Türk olduğunuz  kestirildiğinde , ona göre fiyat çekilip , daha sonra pazarlık  yapılarak normal fiyatından veriliyor.Esnaflar bu açıdan Endonezyalılardan çok memnun.Yormadan ,yorulmadan alacaklarını alıp çıkıveriyorlar  dükkanlardan.Bizim  insanlarımız ise , 5 riyallık eşyaya  bile  dakikalarca pazarlık yapıyor.Ne diyelim ?..

Önemli bir uyarı ; Misvaklarınızı Medine’den alacaksanız mümkünse kurusundan alınız.Aksi halde Türkiye’ye  ulaşıncaya kadar küfleniyor ve bu güzelim  hediyeyi kimseye vermeye  kıyamıyorsunuz!Çünkü misvak  misvaklıktan çıkmış  oluyor.

Hurma ve Zemzem

Hacılarımız ,hurmalarını  Medine’den , zemzem  sularını ise , 10 ya da 20 litrelik bidonlarda Mekke’den alıyor.Mekke’de Zemzem’in bu kadar bol olması  mucizevi bir su olduğunun kanıtı.Ortalama 4 milyon hacı bu sudan hiç sıkıntı çekmeden ihtiyacını karşılayabiliyor.Mekke’de bulunduğunuz sürece  her yerde zemzemden istifade etmeniz mümkün.Zemzem suyunun dağıtımı yüzyıllardır bu hizmetlerinden maddi karşılık almayan   Zemzemi ailesinin himayesinde.Zemzemin kaynağı  Harem-i Şerif’ten boru hattıyla Kudey Bölgesi’ndeki depolara, oradan kamyonlarla Ruseje Bölgesi’ndeki işleme tesislerine gönderiliyor.Burada karbon, kum ve ışın filtrelerinden geçirilerek  dezenfekte ediliyor.Organizasyon ,zemzemin bir damlasının bile ziyan edilmemesi  ilkesiyle çalışıyor.

Hacılar zemzemi bidonlarla memlekete göndermeye , memleketteki tanıdıklar ise , Hacdan gelen bu suyu içmeyi kutsal ibadetin hediyesi  olarak yüzyıllardır önemsiyor.Fakat Bu kutsal suyu memlekete gönderebilmek o kadar da kolay değil.Çünkü ‘zemzem’ lerinizin Türkiye’ye  ulaşmasına aracılık eden kargo şirketleri bu anlamda ihtiyacı karşılayamıyor.Hatta çoğunlukla  Hacıların uhrevi duygularını “Zemzem’im gitti mi ,gitmedi mi? vesveseleri ile  değşirmelerine neden oluyor.Bu problemi aşmak istiyorsanız , yanınıza almanıza müsade edilen ( kişi başına 20 litrelik ) zemzeme razı  olmaktan başka yapacak bir şey yok.

“Benim eşim dostum çok ” deyip memleketinize  fazlaca zemzem göndermek istiyorsanız değişik alternatifler var.Zemzem ücretsiz , fakat 10 ve 20 litre standartlarındaki bidonlar 5 ila 15 riyal arası.Zemzeminizi otobüs veya kargoya vermek isterseniz , litresi 3 riyalden memleketinize gönderiliyor.

Ne demiştik hediye konusunda , Kutsal Topraklarda  Hac görevini ifa edenlerin en güzel hediyesi ;  Zemzem,Hurma ve misvak.

Bu yazı Hacda Alışveriş kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın